Rycerze Dobrej Opieki wraz z piaseczyńskim Centrum Kultury oraz Urzędem Miasta i Gminy Piaseczno mają zaszczyt zaprosić Państwa na trzecią edycję kultowego już Turnieju Bardów. Impreza odbędzie się 4 lutego 2012 roku od godz. 14.00 w Centrum Kultury w Piasecznie.
Jej pełna nazwa nieprzypadkowo brzmi "Turniej Bardów, czyli współczesne chanson de geste", ponieważ wykonawcy-bardowie zaprezentują nam pieśni o czynach i przygodach rycerskich. Usłyszymy opowieści dotyczące zarówno autentycznych jak i legendarnych wydarzeń z wieków średnich oraz nawiązujące do przygód współczesnych nam rycerzy związanych z prężnie działającym ruchem rycerskim.
Wszyscy uczestnicy Turnieju Bardów występują w ubiorach historycznych, datowanych na lata 1000-1492. Instrumentarium użyte przy występie zazwyczaj jest rekonstrukcją instrumentarium dawnego lub stylistycznie zbliżone do historycznego.
Ruch rycerski w Polsce jest gigantycznym zjawiskiem społecznym, bierze w nim udział kilka jeśli nie kilkanaście tysięcy osób. Na współczesnych imprezach rycerskich, tak jak niegdyś, trafiają się zdarzenia ważne, niektóre śmieszne a jeszcze inne po prostu godne zapamiętania.
Dlatego dziś, podobnie jak w średniowieczu, powstają pieśni i legendy, które przybliżają ludziom z jednej strony ważne wydarzenia i bohaterskie czyny a z drugiej zabawne sytuacje związane z życiem rycerskim.
Zgłoszenia, regulamin oraz galeria zdjęć z poprzedniego turnieju dostępne są na stronie www.turniejbardow.pl
Powiat piaseczyński – ten jeden z najbogatszych, a co za tym idzie najlepiej rozwijających się powiatów znajduje się w centralnej części województwa mazowieckiego, z siedzibą w Piasecznie. W obrębie powiatu znajduje się sześć gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów. Tereny stanowią przede wszystkim użytki rolne. Dużą część stanowią także lasy. Łączna długość ośmiu pieszych szlaków turystycznych to aż 200 km. Istnieją tu również znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją również oznakowane szklaki do konnych przejażdżek. Świadczy to tylko o tym, że w powiecie jest wiele do oglądania. Duże kompleksy leśne, wydmowe pagórki, skarpa Wisły, stawy i zalewy i nadrzeczne łąki zapewnią zapierające dech w piersiach widoki. Wśród zabytków trzeba wymienić XV-wieczny zamek w Czersku, liczne kościoły, ratusze, dworki, wiatraki i stare cmentarze. Na sportowców amatorów czekają kluby tenisowe i jeździeckie, a także spływy kajakowe na Wiśle. Również fani wędkowania poczują się usatysfakcjonowani. Wystarczy udać się na wypad do Zalesia Górnego, to właśnie tam znajduje się popularny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola