Dzień ojca, który obchodzimy 23 czerwca, to dobry moment, by przypomnieć, że mężczyźni coraz częściej angażują się w opiekę nad swoimi pociechami. Młody tata, który rezygnuje na kilka miesięcy z pracy, ma możliwość uczestniczyć w codziennych czynnościach swojego potomka. Kiedy kąpie dziecko, karmi, buduje domki z kartonów, robi zakupy w supermarkecie, jest świadkami jego rozwoju, który mu umyka, gdy pracuje. Ma szansę również usłyszeć pierwsze słowa dziecka, zobaczyć uśmiech, krok czy upadek na placu zabaw.
Przepisy dają możliwość ojcu na skorzystanie z wielu uprawnień w związku z narodzinami potomka. Warunkiem jest podleganie przez mężczyznę ubezpieczeniu chorobowemu. Wówczas, gdy sprawuje opiekę nad niemowlakiem, może otrzymać zasiłek macierzyński, korzystając z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.
Zasiłek macierzyński, to świadczenie, które zazwyczaj kojarzy się z uprawnieniem przysługującym kobietom, ale w 17,5 proc. w całym kraju, korzystają z niego też panowie. - W województwie podlaskim w okresie od stycznia do maja tego roku wypłacono zasiłek macierzyński blisko 9,7 tysiącom kobietom. W tym samym czasie z zasiłku macierzyńskiego skorzystało 1,9 tys. mężczyzn, w większości, bo w 93 proc. przypadkach był on wypłacany za okres urlopu ojcowskiego - mówi Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Pierwsze dwa tygodnie przeznaczona wyłącznie dla mamy
Ubezpieczeni rodzice z tytułu narodzin dziecka mogą skorzystać z 52 tygodniowego płatnego urlopu na dziecko, czyli urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. - Jeśli po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego mama dziecka będzie chciała wrócić do pracy, to opieką nad maluchem może zając się ubezpieczony tata. Z takiej możliwości przez pierwszych pięć miesięcy tego roku skorzystało 114 ojców w naszym województwie, natomiast w kraju ponad 3,9 tys. – dodaje rzeczniczka.
Rodzicielski dla ojca
Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku gdy urodziło się dwoje lub więcej dzieci przy jednym porodzie - do 34 tygodni. Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Od stycznia do maja 2021 r. z urlopu rodzicielskiego w województwie podlaskim skorzystało 7,1 tys. rodziców, w tym 52 mężczyzn.
Ojcowski dla taty
Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski. Ma on swoją podstawę w przepisach Kodeksu pracy. Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy jednak pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach - po tydzień każda. W tym samym czasie oboje rodzice mogą zajmować się potomkiem. Matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec - na urlopie ojcowskim.
- Z tej formy opieki nad maluchem, a jednocześnie pomocy mamie najczęściej korzystają panowie. W czasie pięciu miesiące tego roku w Podlaskiem skorzystało 1769 ojców, a w całym kraju ponad 65,7 tysięcy - dodaje rzeczniczka.
Dokumenty, które misi złożyć ojciec do wypłaty ojcowskiego
ZUS wypłaci zasiłek za okres urlopu ojcowskiego, jeśli wnioskodawca dostarczy odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem, wypełniony formularz ZUS Z-3b, wniosek o urlop ojcowski - formularz ZUS ZAO. Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać informację o okresie, w jakim zamierzamy korzystać z urlopu. Razem z pozostałymi dokumentami powinien zostać wysłany do ZUS w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego.
Powiat piaseczyński – ten jeden z najbogatszych, a co za tym idzie najlepiej rozwijających się powiatów znajduje się w centralnej części województwa mazowieckiego, z siedzibą w Piasecznie. W obrębie powiatu znajduje się sześć gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów. Tereny stanowią przede wszystkim użytki rolne. Dużą część stanowią także lasy. Łączna długość ośmiu pieszych szlaków turystycznych to aż 200 km. Istnieją tu również znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją również oznakowane szklaki do konnych przejażdżek. Świadczy to tylko o tym, że w powiecie jest wiele do oglądania. Duże kompleksy leśne, wydmowe pagórki, skarpa Wisły, stawy i zalewy i nadrzeczne łąki zapewnią zapierające dech w piersiach widoki. Wśród zabytków trzeba wymienić XV-wieczny zamek w Czersku, liczne kościoły, ratusze, dworki, wiatraki i stare cmentarze. Na sportowców amatorów czekają kluby tenisowe i jeździeckie, a także spływy kajakowe na Wiśle. Również fani wędkowania poczują się usatysfakcjonowani. Wystarczy udać się na wypad do Zalesia Górnego, to właśnie tam znajduje się popularny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola