Zaśmiecony, miejscami niebezpieczny szlak prowadzący do Górek Szymona nad brzegiem rzeki Jeziorki ma szansę stać się wyjątkową, estetyczną ścieżką spacerową.
Zadanie inwestycyjne pn. „Ochrona i promocja bioróżnorodności oraz zmniejszenie presji turystycznej na cenne gatunki i siedliska poprzez budowę rekreacyjno-dydaktycznego szlaku pieszo-rowerowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Dolinie Rzeki Jeziorki w Gminie Piaseczno” jest obecnie przygotowywane do ogłoszenia przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej. Uzyskaliśmy pozytywną opinię Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Lasów Państwowych.
– Przeprowadziliśmy inwentaryzację na całym szlaku prowadzącym nad Jeziorką, od Górek Szymona do stadionu. Niestety w wielu miejscach jest brudno, znajdujemy tam bardzo dużo śmieci – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Chcemy uporządkować szlak, zabezpieczyć skarpę tam, gdzie to niezbędne i zapobiec ewentualnemu wygradzaniu terenu przez właścicieli nieruchomości sąsiadujących z doliną rzeki.
Przygotowujemy projekt bezpiecznej, uporządkowanej w sposób naturalny ścieżki. Zakres projektu został ograniczony do udrożnienia szlaku rekreacyjnego biegnącego wzdłuż rzeki na odcinku od GOSiR do Górek Szymona, budowy pomostów, tarasów widokowych, elementów małej architektury.
Udrożnienie obejmuje oczyszczenie ścieżki spacerowej ze śmieci, gruzu i odpadów, uporządkowanie zieleni (przycięcie krzewów), wyrównanie nawierzchni gruntowej a w miejscach niebezpiecznych – zabezpieczanie skarpy rzeki.
Przewidziana w projekcie mała architektura wykonana będzie z drewna i ograniczona do niezbędnego minimum. Między innymi chcemy zainstalować kosze na odpady, które pomogą zapanować nad zaśmiecaniem szlaku. Planowane pomosty będą służyły kajakarzom i wędkarzom a tarasy widokowe będą lokalizowane nad urokliwymi zakolami rzeki w celu ochrony otaczających je siedlisk (roślin i zwierząt) przed niekontrolowaną penetracją, deptaniem i niszczeniem. Wszelkie działania objęte zakresem projektu będę podejmowane z poszanowaniem cennych walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
Zamówienie zostało podzielone na etapy, pierwszym jest analiza koncepcji z 2020 r. oraz przeprowadzanie specjalnych konsultacji społecznych, które planujemy odbyć w kwietniu/maju bieżącego roku. Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy i organizacje społeczne będą mieli możliwość zapoznania się z koncepcją oraz złożenia wniosków/uwag w zakresie planowanej inwestycji. Wszystkie wnioski i uwagi będą analizowane przez wyłonionego podczas przetargu projektanta, który przygotuje ostateczny projekt szlaku pieszo-rowerowego nad Jeziorką.
Powiat piaseczyński – ten jeden z najbogatszych, a co za tym idzie najlepiej rozwijających się powiatów znajduje się w centralnej części województwa mazowieckiego, z siedzibą w Piasecznie. W obrębie powiatu znajduje się sześć gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów. Tereny stanowią przede wszystkim użytki rolne. Dużą część stanowią także lasy. Łączna długość ośmiu pieszych szlaków turystycznych to aż 200 km. Istnieją tu również znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją również oznakowane szklaki do konnych przejażdżek. Świadczy to tylko o tym, że w powiecie jest wiele do oglądania. Duże kompleksy leśne, wydmowe pagórki, skarpa Wisły, stawy i zalewy i nadrzeczne łąki zapewnią zapierające dech w piersiach widoki. Wśród zabytków trzeba wymienić XV-wieczny zamek w Czersku, liczne kościoły, ratusze, dworki, wiatraki i stare cmentarze. Na sportowców amatorów czekają kluby tenisowe i jeździeckie, a także spływy kajakowe na Wiśle. Również fani wędkowania poczują się usatysfakcjonowani. Wystarczy udać się na wypad do Zalesia Górnego, to właśnie tam znajduje się popularny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola