Belka
Niedziela, 5 Stycznia 2025   imieniny: Hanna, Edward, Szymon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wtorek Jazzowy - Maciej Fortuna Kwartet

2011-12-13  
Źródło artykułu: kulturalni.pl, Autor zdjęć: kulturalni.pl
 
Wtorek Jazzowy - Maciej Fortuna Kwartet

Wtorek Jazzowy - Maciej Fortuna Kwartet

Wstęp 10 i 15 zł

Kiedy: 13.12.2011 godz. 20:00

Gdzie: Sala Domu Kultury - ul. Kościuszki 49 - Piaseczno

 

Maciej Fortuna Quartet zrodził się z zapoczątkowanego w 2008 roku projektu perkusisty - Franka Parkera i trębacza Macieja Fortuny, którzy po serii koncertów zaprosili do współudziału w trasie koncertowej: pianistę - Przemysława Raminiaka i kontrabasistę - Andrzeja Święsa. Obecnie muzykiem, który często dołącza do składu, zastępując Andrzeja Święsa jest kontrabasista Piotr Lemańczyk. Połączenie znakomitego warsztatu muzyków, ich doświadczenia oraz wyrazistych osobowości zaowocowało solidną porcją energetycznego mainstream'owego jazzu na światowym poziomie, bardzo dobrze przyjętego przez wymagającą publiczność m.in. Krakowskich Zaduszek Jazzowych, Jazzu nad Sanem czy klubu Od Nowa w Toruniu. Trasa koncertowa wspierana była medialnie przez: Radiową Dwójkę, Polskie Radio PiK, Jazz Forum, Diapazon, Serpent.pl oraz O.pl Polski Portal Kultury.

Maciej Fortuna Quartet to raczej projekt eksperymentalny, niż zespół. Formuła MFQ jest wciąż otwarta, niezmienna pozostaje jedynie forma kwartetu. Jest to muzyka z najwyższej półki - współczesna odmiana jazzu silnie bazującego na improwizacji. Praca w tym projekcie polega na założonym z góry braku prób - są jedynie koncerty, po których następuje niekiedy sesja nagraniowa, w pełni improwizowana, nagrywana „na setkę". W ten sposób powstała debiutancka płyta „Lost Keys" - nagrana po jesiennej trasie w 2009 roku.

Płyta „Lost Keys" to pierwszy regularny debiut płytowy tego projektu. Zabieg z improwizowanym nagrywaniem płyty był ryzykowny, ale przyniósł znakomite rezultaty bowiem słuchając „Lost Keys" ma się wrażenie zupełnie odmienne od tego, czego oczekiwałoby się od muzyki granej ad hoc. Oprócz ogromnego ładunku energii, która wytworzyła się przy pracy na „żywym organizmie", muzyka ta jest paradoksalnie niesłychanie spójna artystycznie i emocjonalnie, przy jednoczesnym zachowaniu indywidualnych środków wyrazu. Mimo iż wychodzi pod nazwiskiem lidera, stanowi bardzo indywidualną wypowiedź każdego z artystów. Żaden z muzyków nie dominuje tu nad resztą, nie ma tu hierarchii ważności, realizacji z góry założonej wizji lidera czy kontrastów w brzmieniu spowodowanych zróżnicowanym poziomem technicznym. Koncert tego składu gwarantuje niepowtarzalność - za każdym razem bowiem wykonywany jest tak, jakby był to pierwszy jego występ. Odbiorcy czują się zatem trochę jak na próbie, uczestnicząc w poszukiwaniach muzycznych, a nie prezentacji przygotowanego z góry materiału. Efektem końcowym jest też wrażenie niezwykłego skupienia i skoncentrowanej energii, jaką daje ta muzyka. Może właśnie dzięki temu jeden z pierwszych komentarzy na myspace zespołu tuż po publikacji tytułowego „Lost Keys" brzmi po prostu: „niebezpiecznie dobre granie". Niewątpliwie potwierdzeniem wartości artystycznej płyty jest jej nominacja do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Jazz/ Debiut Fonograficzny Roku.

„Żarty na bok. Mamy tu do czynienia z czysto jazzowym nagraniem, po wysłuchaniu którego chcemy więcej i sprawdzamy kiedy to formacja Macieja Fortuny wybiera się z walizką pełną muzyki w nasze strony. Nie bez kozery album nominowany jest do tegorocznych Fryderyków w kategorii debiut fonograficzny (Roch Siciński, radioJAZZ.fm).

Aktualny skład zespołu
Maciej Fortuna - trąbka, fluegelhorn
Przemysław Raminiak - fortepian
Piotr Lemańczyk/ Andrzej Święs - kontrabas
Frank Parker - perkusja
Strona internetowa: www.myspace.com/fortunaquartet

Sylwetki artystów:

Maciej Fortuna - trębacz, kompozytor, aranżer, to obecnie jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Jest magistrem prawa (UAM Poznań) oraz absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu ( studia w klasie trąbki Piotra Wojtasika, ukończone z wyróżnieniem ). Przez czytelników Jazz Forum uznany za "Nową Nadzieję 2010", nominowany do Fryderyka 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę LOST KEYS zespołu Maciej Fortuna Quartet. Współpracował i współpracuje z największymi nazwiskami sceny muzycznej, nie tylko jazzowej. Artysta nawiązał szereg kontaktów z muzykami ze Stanów Zjednoczonych i Europy, koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Ma w swoim dorobku dwie w pełni autorskie płyty: (LOST KEYS oraz IN THE SMALL HOURS) oraz trzy albumy nagrane z różnymi zespołami, także w międzynarodowym składzie (SALT MINERS BLUES, OUR CAR WILL NEVER STOP oraz ARTESIA SUNRISE). Poza próbami odnalezienia własnej definicji brzmienia muzyki jazzowej, Maciej Fortuna eksperymentuje także z innymi gatunkami muzycznymi. Dzięki doskonałemu opanowaniu sztuki improwizacji, zapraszany jest często na sesje nagraniowe, ostatnio między innymi z zespołem Twilite, którego płyta „Quiet Giant" ukazała się w marcu 2011 roku. Maciej koncertuje również jako solista, realizuje nagrania telewizyjne, gra muzykę improwizowaną, soul, latin, funky, muzykę filmową, alternatywną oraz live acty z dj-ami. W lutym 2011 roku wraz z norweskim zespołem Urban Tunnels, grającym mieszankę jazzu i etno - folk, odbył trasę koncertową w Norwegii. Sukces tego projektu i doskonałe muzyczne porozumienie sprawiło, że planowana jest rewizyta zespołu w Polsce. Ostatnio, pod wpływem muzyki skandynawskiej (koncerty w Norwegii i na Islandii), eksperymentuje też z brzmieniem samej trąbki. Od 2010 roku jest także wykładowcą trąbki jazzowej w Zakładzie Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu. www.maciejfortuna.pl
www.myspace.com/maciejfortuna

Frank Parker - znakomity perkusista i producent muzyczny z Chicago. Jeszcze na studiach (Western Illinois University, grał tam w Jazz Studio Orchestra), stworzył dwa autorskie nagrania: Jazz At the Crossroad (1992) i The Third Degree (1994), z których jedno było nominowane do nagrody Grammy. Współpracował i współpracuje nadal z czołówką światowego jazzu - m.in.: Patricia Barber, Kurt Elling, Chris Potter, Benny Carter, Freddie Hubbard, Jon Faddis, Randy Brecker, Roy Hargrove, Arturo Sandoval, Nicholas Payton, Andy Bey, Mark Murphy, Joe Lovano, Bobby Watson, John Patitucci. Z listą wszystkich nazwisk (a jest ich mnóstwo) oraz muzyką jego autorstwa zapoznać się można na: www.myspace.com/frankparkermusicgroup

Piotr Lemańczyk - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Należy do grona wybitych muzyków europejskiej sceny jazzowej. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors '95 i '96 w Krakowie. Laureat konkursu Jazz nad Odrą '96 - nagroda za kompozycje oraz zwycięzca Pomorskiej Jesieni Jazzowej '96, gdzie otrzymał 'Złoty Klucz do Kariery'. Jest członkiem wielu czołowych, polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu 'Beatlejazz'. Często współpracuje z gwiazdami światowego jazzu takimi jak: Jerry Bergonzi, Tim Hagnas, Gary Novak, Dave Kikoski, Seamus Blake, Clarence Penn, Brian Melvin, Avishai Cohen (tp), Jakob Dinesen, Rivo Taffenau, Pere Blanchard, Tyler Hornby, Kent Sangster, Gus Dahlberg, Jonatan Rautio. Nagrał cztery autorskie plyty: 'Follow The Soul', 'Freep', 'Village Time', 'Naha People'. Wszystkie otrzymały znakomite recenzje w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt z wybitnymi artystami polskiej sceny jazzowej. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem oraz Jackiem Kochanem.
Strona internetowa: www.piotrlemanczyk.com

Przemysław Raminiak - pianista, kompozytor i aranżer, współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce m. in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Lewandowskim, Admem Wendtem, Maciejem Strzelczykiem. Ze swoim zespołem RGG Trio zdobył szereg nagród na festiwalach i konkursach jazzowych w kraju i za granicą, wydał także czwartą płytę - „True Story In Two Acts". Zapraszany jest jako muzyk sesyjny do współpracy w różnych formacjach, nie tylko jazzowych. Współpracuje też z czołówką wokalistyki polskiej (m. in. z Krystyną Prońko). Jest także autorem muzyki skomponowanej do spektaklu teatralnego Leonard Artura Nełkowskiego (2001) oraz Krwawe Gody - inspiracje Garcia Lorca (2005) w Gorzowskim Teatrze im. J. Ostrewy. Współpracuje również z Adamem Bałdychem, tworząc różnego rodzaju produkcje muzyczne.


www.myspace.com/rggtrio

 

kulturalni.pl
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piaseczyński

Powiat piaseczyński – ten jeden z najbogatszych, a co za tym idzie najlepiej rozwijających się powiatów znajduje się w centralnej części województwa mazowieckiego, z siedzibą w Piasecznie. W obrębie powiatu znajduje się sześć gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów.

Tereny stanowią przede wszystkim użytki rolne. Dużą część stanowią także lasy. Łączna długość ośmiu pieszych szlaków turystycznych to aż 200 km. Istnieją tu również znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją również oznakowane szklaki do konnych przejażdżek. Świadczy to tylko o tym, że w powiecie jest wiele do oglądania. Duże kompleksy leśne, wydmowe pagórki, skarpa Wisły, stawy i zalewy i nadrzeczne łąki zapewnią zapierające dech w piersiach widoki. Wśród zabytków trzeba wymienić XV-wieczny zamek w Czersku, liczne kościoły, ratusze, dworki, wiatraki i stare cmentarze. Na sportowców amatorów czekają kluby tenisowe i jeździeckie, a także spływy kajakowe na Wiśle. Również fani wędkowania poczują się usatysfakcjonowani. Wystarczy udać się na wypad do Zalesia Górnego, to właśnie tam znajduje się popularny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola