Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Góra Kalwaria: Niech patronuje nam o. Papczyński

Data publikacji: 2018-02-28, Data modyfikacji: 2018-02-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Góra Kalwaria: Niech patronuje nam o. Papczyński

Podczas uroczystej sesji, w 348. rocznicę nadania Górze Kalwarii praw miejskich, radni uchwalili stanowisko w sprawie ustanowienia patrona miasta i gminy.

Rada Miejska 26 lutego wyraziła wolę (przez aklamację), by patronem Góry Kalwarii został spoczywający w naszym mieście święty – ojciec Stanisław Papczyński. O przyjęcie takiego stanowiska wystąpił do rajców burmistrz Dariusz Zieliński. – Założyciel zakonu marianów to najwybitniejszy i najsłynniejszy mieszkaniec w historii Góry Kalwarii – podkreśla burmistrz.

Teraz, zgodnie z procedurą, gmina zwróci się do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, by zatwierdził jej wybór i poprosił o aprobatę Stolicę Apostolską.

Uzasadnienie do stanowiska Rady Miejskiej z 26 lutego 2018 roku w sprawie wyrażenia woli ustanowienia patronem Góry Kalwarii świętego ojca Stanisława Papczyńskiego

Ojciec Stanisław Papczyński (1631–1701), święty Kościoła katolickiego, to najwybitniejszy i najsłynniejszy mieszkaniec Góry Kalwarii (za jego życia noszącej nazwę Nowa Jerozolima). Posługiwał w tym miejscu prawie ćwierć wieku i tutaj spoczywa. Wielki kaznodzieja, gorący patriota, spowiednik króla Jana III Sobieskiego oraz założyciela Nowej Jerozolimy, biskupa Stefana Wierzbowskiego. Utworzył Zgromadzenie Księży Marianów – pierwszy męski zakon założony na ziemiach polskich.

Już za życia uchodził za świętego. Po śmierci od razu otoczono go kultem. W 1764 roku Sejm Koronacyjny zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyniesienie kapłana na ołtarze. Do beatyfikacji doszło w roku 2007 w Licheniu. Cztery lata później Senat RP przyjął „uchwałę dla uczczenia postaci i dokonań Błogosławionego Ojca Stanisława Papczyńskiego”. Wreszcie w 2016 roku w Watykanie nastąpiła kanonizacja.

Grób założyciela marianów w kościele zwanym Wieczernikiem licznie odwiedzają mieszkańcy, jak i pielgrzymi z całej Polski, by prosić o łaski za wstawiennictwem zakonnika. Od 2015 roku obok zabytkowej świątyni działa muzeum poświęcone świętemu Stanisławowi.

Fakt, iż Wieczernik jest miejscem wyjątkowym z perspektywy wiary, potwierdził metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, wydając dekret o podniesieniu kościoła do rangi sanktuarium. Wejdzie on w życie 18 maja 2018 roku, w dniu liturgicznego wspomnienia ojca Papczyńskiego.

Obranie założyciela marianów patronem miasta i gminy Góra Kalwaria byłoby formą hołdu wobec jego zasług, jak też wyrazem dumy, że był on związany z naszą małą ojczyzną. Nasz wybór stanowi również świadectwo panującego tu kultu ojca Papczyńskiego. Ponadto samorząd pragnie w niniejszy sposób postawić zakonnika za wzór do naśladowania. Natomiast z religijnego punktu widzenia ustanowienie patrona byłoby aktem oddania Góry Kalwarii pod opiekę świętego oraz swego rodzaju prośbą o jego orędownictwo.

UMiG Góra Kalwaria , Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piaseczyński

Powiat piaseczyński – ten jeden z najbogatszych, a co za tym idzie najlepiej rozwijających się powiatów znajduje się w centralnej części województwa mazowieckiego, z siedzibą w Piasecznie. W obrębie powiatu znajduje się sześć gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów.

Tereny stanowią przede wszystkim użytki rolne. Dużą część stanowią także lasy. Łączna długość ośmiu pieszych szlaków turystycznych to aż 200 km. Istnieją tu również znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją również oznakowane szklaki do konnych przejażdżek. Świadczy to tylko o tym, że w powiecie jest wiele do oglądania. Duże kompleksy leśne, wydmowe pagórki, skarpa Wisły, stawy i zalewy i nadrzeczne łąki zapewnią zapierające dech w piersiach widoki. Wśród zabytków trzeba wymienić XV-wieczny zamek w Czersku, liczne kościoły, ratusze, dworki, wiatraki i stare cmentarze. Na sportowców amatorów czekają kluby tenisowe i jeździeckie, a także spływy kajakowe na Wiśle. Również fani wędkowania poczują się usatysfakcjonowani. Wystarczy udać się na wypad do Zalesia Górnego, to właśnie tam znajduje się popularny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola