Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Piaseczno: Kolejne wydawnictwo historyczne

Data publikacji: 2019-01-04, Data modyfikacji: 2019-01-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Piaseczno: Kolejne wydawnictwo historyczne

Dostępna jest już trzecia część książki z serii “Łapmy stare Piaseczno”, w której Małgorzata Kawka-Piotrowska przeprowadziła wywiady z kolejnymi mieszkańcami wspominającymi nasze miasto przez pryzmat własnych losów i doświadczeń.

Sukces dwóch poprzednich zeszytów zmotywował Biuro Promocji i Informacji Gminy aby nie poprzestać na dotychczasowych edycjach i kontynuować współpracę z autorką, która na podstawie rozmów z ciekawymi piaseczyńskimi postaciami przybliża nam historię naszego miasta. – Do projektu udało nam się zaprosić kolejne czternaście osób, tym razem głównie nauczycieli ale także m.in. harcerzy, którzy dzielą się z nami swoimi wspomnieniami. W porównaniu do poprzednich części, to wydanie jest też o połowę grubsze, gdyż zawiera aż 150 stron, a to głównie dzięki bogatej ilustracji zdjęciowej – mówi Łukasz Wyleziński kierownik Biura Promocji i Informacji Gminy Piaseczno.

Mieszkańcy wspominają 3“Tajemnica powodzenia książek tkwi w tym, że są tu opisane historie prawdziwe, wszystkie przedstawione zdarzenia naprawdę wydarzyły się i są częścią historii piaseczyńskich rodzin i miejsc. Książka ma wartość dokumentacyjną, jest źródłem wiarygodnej informacji o tym, co wydarzyło się w różnych okresach dziejów miasta. Jednocześnie trzeba tu koniecznie stwierdzić, że każdy z opowiadających swoje losy i losy swojej rodziny, czy historię szkoły, patrzy na wydarzenia subiektywnie i może się zdarzyć, że Czytelnik zakrzyknie – To nie tak było!” – pisze we wstępie Małgorzata Szturomska, Zasłużona dla Gminy Piaseczno, która wspólnie z innym Zasłużonym dla Gminy Stanisławem Hofmanem, była konsultantem historycznym tego wydawnictwa.

– Piaseczno jako miasto bardzo otwarte i dynamicznie rozwijające się, aby zachować swoją tożsamość i budować własna markę, musi opierać się mocno na dziedzictwie przeszłości, a nic nie potrafi tak łączyć wartości teraźniejszych ze spuścizną przeszłości jak ludzie, którzy w tym mieście się wychowali, mieszkali w nim od pokoleń i obserwowali zmieniająca się rzeczywistość – przekonuje burmistrz Daniel Putkiewicz.

Już dziś zapraszamy na spotkanie autorskie z autorką Małgorzatą Kawką-Piotrowską, konsultantami historycznymi Małgorzatą Szturomską i Stanisławem Hofmanem oraz bohaterami, których wspomnienia zostały opublikowane w książce. Spotkanie odbędzie się 22 stycznia 2019 roku o godz. 18.30 w Domu Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49

Książka wydana przez Urząd Miasta i Gminy Piaseczno ukazała się w nakładzie 1000 sztuk i będzie nieodpłatnie dostępna dla mieszkańców od 2 stycznia 2019 r. w Biurze Promocji i Informacji pok. 96 III piętro, ul. Kościuszki 5. Ze względu na duże zainteresowanie – jedna osoba, będzie mogła otrzymać jeden egzemplarz. W odpowiednią ilość książek wyposażone zostaną też publiczne i szkolne biblioteki w naszej gminie.
UMiG Piaseczno, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piaseczyński

Powiat piaseczyński – ten jeden z najbogatszych, a co za tym idzie najlepiej rozwijających się powiatów znajduje się w centralnej części województwa mazowieckiego, z siedzibą w Piasecznie. W obrębie powiatu znajduje się sześć gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów.

Tereny stanowią przede wszystkim użytki rolne. Dużą część stanowią także lasy. Łączna długość ośmiu pieszych szlaków turystycznych to aż 200 km. Istnieją tu również znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją również oznakowane szklaki do konnych przejażdżek. Świadczy to tylko o tym, że w powiecie jest wiele do oglądania. Duże kompleksy leśne, wydmowe pagórki, skarpa Wisły, stawy i zalewy i nadrzeczne łąki zapewnią zapierające dech w piersiach widoki. Wśród zabytków trzeba wymienić XV-wieczny zamek w Czersku, liczne kościoły, ratusze, dworki, wiatraki i stare cmentarze. Na sportowców amatorów czekają kluby tenisowe i jeździeckie, a także spływy kajakowe na Wiśle. Również fani wędkowania poczują się usatysfakcjonowani. Wystarczy udać się na wypad do Zalesia Górnego, to właśnie tam znajduje się popularny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola