Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mazowsze to nie tylko stolica – I Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza 14-15 września

Data publikacji: 2018-08-30, Data modyfikacji: 2018-08-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Mazowsze to nie tylko stolica – I Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza 14-15 września

Pierwszy Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza odbędzie się 14-15 września w Warszawie i Górze Kalwarii. Wydarzenie ma skupić środowisko samorządowców, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i innych ekspertów z województwa mazowieckiego. Po raz pierwszy przedstawiciele tych grup spotkają się, aby poznać dobre praktyki z zakresu turystyki kulturalnej i znaleźć inspirację do promocji swoich ośrodków.

Celem Kongresu jest uświadomienie krajowej publiczności, że poza stolicą Mazowsze ma wiele do zaoferowania w obszarze kultury, historii i dziedzictwa narodowego. Pierwszym etapem jest integracja środowiska osób odpowiedzialnych za rozwój miejscowości. Kongres stworzy przestrzeń, w której samorządowcy z urzędów gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich spotkają się, aby wymienić wiedzą, kompetencjami i doświadczeniami z zakresu rozwoju miast i regionów. W trakcie wydarzenia nastąpi również cenna wymiana informacji ze społecznikami i ekspertami oraz instytucjami publicznymi czy organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz historycznych miejscowości.

Efektem tej długofalowej współpracy ma być zaktywizowanie samorządów w celu podjęcia działań w ośrodkach, które nie wykorzystują jeszcze swojego kulturowego potencjału. Popularyzacja wiedzy o historycznych miejscowościach, ich dziedzictwie i krajobrazie kulturowym ma zachęcić turystów krajowych i zagranicznych do odkrywania niezwykłych zakątków Mazowsza, do tej pory nieznanych szerszej publiczności.

Głównym organizatorem wydarzenia jest „Ład na Mazowszu” – Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Miast-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza. Pozostali organizatorzy to Mazowiecki Instytut Kultury – instytucja kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gmina Góra Kalwaria, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – instytucja kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uzyskało także Patronat Honorowy Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

Data: 14-15 września 2018, godz. 10:00-18:00

Lokalizacja:

14 WRZEŚNIA 2018 – WARSZAWA, PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE, UL. KREDYTOWA 1,

SALA KINOWA

15 WRZEŚNIA 2018 – GÓRA KALWARIA, KOSZARY ARCHE HOTEL, UL. DOMINIKAŃSKA 11

Wstęp bezpłatny po zarejestrowaniu się.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

, Źródło artykułu: Mazowiecki Instytut Kultury, Autor zdjęć: Mazowiecki Instytut Kultury
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piaseczyński

Powiat piaseczyński – ten jeden z najbogatszych, a co za tym idzie najlepiej rozwijających się powiatów znajduje się w centralnej części województwa mazowieckiego, z siedzibą w Piasecznie. W obrębie powiatu znajduje się sześć gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów.

Tereny stanowią przede wszystkim użytki rolne. Dużą część stanowią także lasy. Łączna długość ośmiu pieszych szlaków turystycznych to aż 200 km. Istnieją tu również znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją również oznakowane szklaki do konnych przejażdżek. Świadczy to tylko o tym, że w powiecie jest wiele do oglądania. Duże kompleksy leśne, wydmowe pagórki, skarpa Wisły, stawy i zalewy i nadrzeczne łąki zapewnią zapierające dech w piersiach widoki. Wśród zabytków trzeba wymienić XV-wieczny zamek w Czersku, liczne kościoły, ratusze, dworki, wiatraki i stare cmentarze. Na sportowców amatorów czekają kluby tenisowe i jeździeckie, a także spływy kajakowe na Wiśle. Również fani wędkowania poczują się usatysfakcjonowani. Wystarczy udać się na wypad do Zalesia Górnego, to właśnie tam znajduje się popularny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola