Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Góra Kalwaria: Miasto zyska patrona

Data publikacji: 2018-09-19, Data modyfikacji: 2018-09-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Góra Kalwaria: Miasto zyska patrona
Już za kilka dni patronem miasta i gminy Góra Kalwaria stanie się święty o. Stanisław Papczyński.
Zgodę na to wyraziła, wydając 28 sierpnia stosowny dekret, watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przypomnijmy: do Stolicy Apostolskiej zwrócił się o aprobatę, za pośrednictwem metropolity warszawskiego, samorząd Góry Kalwarii.
– Ojciec Stanisław Papczyński to nie tylko wybitny kapłan, gorący patriota i zaangażowany społecznik. To jeden z nas, mieszkaniec naszej małej ojczyzny. Tutaj żył i pracował przez prawie ćwierć wieku i tutaj znajduje się jego grób. On ukochał to miejsce i lokalną społeczność, a my chcemy jeszcze bardziej utrwalić go w historii – argumentuje burmistrz Dariusz Zieliński, inicjator ustanowienia świętego patronem.
Uchwała, która zakończy całą procedurę, zapadnie na uroczystej sesji Rady Miejskiej – 22 września (sobota). Na posiedzeniu w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii, które rozpocznie się o godz. 16, odczytany też zostanie wspomniany dekret Stolicy Apostolskiej. Ponadto wykład o ojcu Papczyńskim wygłosi były kustosz jego grobu ks. dr Jan Kosmowski, a także odbędzie się koncert kalwaryjskiej szkoły muzycznej Orfeusz.
Następnego dnia natomiast ustanowienie patrona zostanie ogłoszone w trakcie mszy św. obok Wieczernika w Górze Kalwarii – kościoła, gdzie święty spoczywa. Początek o godz. 12.

Stanisław Papczyński urodził się w 1631 roku w małopolskim Podegrodziu, a zmarł w roku 1701 w Górze Kalwarii (wówczas noszącej nazwę Nowa Jerozolima). Utworzył Zgromadzenie Księży Marianów – pierwszy męski zakon założony na ziemiach polskich. Był spowiednikiem króla Jana III Sobieskiego i Antonio Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII. Ojca Papczyńskiego beatyfikowano w 2007 roku, a kanonizacja nastąpiła w 2016. Grób zakonnika odwiedzają wierni z całej Polski, a także z zagranicy. Jest on patronem m.in. rodziców pragnących potomstwa oraz dzieci nienarodzonych.

UMiG Góra Kalwaria, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piaseczyński

Powiat piaseczyński – ten jeden z najbogatszych, a co za tym idzie najlepiej rozwijających się powiatów znajduje się w centralnej części województwa mazowieckiego, z siedzibą w Piasecznie. W obrębie powiatu znajduje się sześć gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów.

Tereny stanowią przede wszystkim użytki rolne. Dużą część stanowią także lasy. Łączna długość ośmiu pieszych szlaków turystycznych to aż 200 km. Istnieją tu również znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją również oznakowane szklaki do konnych przejażdżek. Świadczy to tylko o tym, że w powiecie jest wiele do oglądania. Duże kompleksy leśne, wydmowe pagórki, skarpa Wisły, stawy i zalewy i nadrzeczne łąki zapewnią zapierające dech w piersiach widoki. Wśród zabytków trzeba wymienić XV-wieczny zamek w Czersku, liczne kościoły, ratusze, dworki, wiatraki i stare cmentarze. Na sportowców amatorów czekają kluby tenisowe i jeździeckie, a także spływy kajakowe na Wiśle. Również fani wędkowania poczują się usatysfakcjonowani. Wystarczy udać się na wypad do Zalesia Górnego, to właśnie tam znajduje się popularny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola